برای سهولت دسترسی کاربران سایت گردشگری مکانبین به تمامی جاذبه های گردشگری شهر یزد و اماکن تاریخی یزد لیستی با عنوان “لیست جاذبه های گردشگری و تاریخی استان یزد” تهیه شده است که تمامی اماکن تاریخی و تفریحی و توریستی استان یزد به تفکیک شهرهای میبد، اردکان، اشکذر- صدوق، ابرکوه و یزد که در سایت گردشگری استان یزد (مکانبین یزد) ثبت شده است را در این فهرست جاذبه های گردشگری یزد قرار دهیم اما در این صفحه تنها جاذبه های گردشگری شهر یزد آمده البته لازم به ذکر است آنچه در این لیست جاذبه های گردشگری یزد (فهرست زیر) آمده تنها مربوط به شهر یزد است و شامل همه مکان های ثبت شده در سایت گردشگری استان یزد نیست و شما می توانید از طریق منو سمت چپ (منو آبشاری زرد رنگ) شهرهای دیگر استان یزد را انتخاب کنید و از منو سمت راست “اماکن” به تفکیک همه مکان های مورد مربوط به هر شهر انتخاب را بیابید.

جاذبه های گردشگری یزد

جاذبه های گردشگری یزد

فهرست جاذبه های گردشگری و تاریخی یزد (تفریحی و توریستی شهر یزد) که در سایت گردشگری ایران (مکانبین) ثبت شده است :

 چشمه آب گرم مرتضی علی یزد

آبشار دره گاهان تفت یزد

قنات زارچ یزد

ساباط های یزد

حمام خان (گرمخانه نور)

آب انبار شش بادگیر یزد

خانه لاری ها

دخمه زرتشتیان

مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر)

باغ دولت آباد یزد

موزه آئینه و روشنایی یزد

آتشکده بهرام یزد

موزه آب یزد

مسجد امیر چخماق یزد

مسجد جامع کبیر یزد

 

درباره یزد
منطقه يزد يکی از سرزمين های باستانی و دارای ميراث درخشانی از فرهنگ و تمدن کهن و ادوار مختلف تاريخی با قدمت 3 هزار سال است. یزد اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان بعد از شهر ونیز ایتالیاست. استان یزد از سرزمین های کهن و تاریخی ایران زمین است. یزد مرکز استان و شهرستان یزد در مرکز ایران است. این شهر بین رشته‌ کوه های شیرکوه و خرانق و در دره ‌ای وسیع قرار گرفته ‌است. یزد از شمال و غرب به استان های سمنان و اصفهان، از شمال شرق به استان خراسان رضوی، از شرق به استان كرمان و خراسان جنوبی، از جنوب غربي استان فارس و از سمت جنوب شرقي به كرمان محدود می شود.
آبادانی یزد از سده «پنجم هجری» به بعد بوده و اتابکان فارس از مهم ‌ترین عوامل پیش‌رفت این شهر در سده ‌های گذشته به ‌شمار می‌روند.یزد در منطقه جنوب شرق ایران واقع شده ‌است. این شهر به «شهر بادگیرها» و «شهر دوچرخه‌ها» معروف است.

موقعيت جغرافيايي يزد
استان‌ يزد با ۱۲۰۰۰۰ كيلومتر مربع‌ وسعت‌ در مركز ايران‌ قرار دارد و براساس‌ آخرين‌ تقسيمات‌ كشوري‌، داراي‌ هفت‌ شهرستان‌ به‌ نام‌هاي‌ ابركوه‌، اردكان‌، بافق‌، تفت‌، مهريز، ميبد و يزد است‌. شهر يزد پرجمعيت‌ترين‌ شهر و مركز سياسي‌ – اداري‌ استان‌ يزد است‌.استان‌ يزد در قلمرو سلسله‌ جبال‌ مركزي‌ ايران‌ واقع‌ شده‌ و از پستي‌ و بلندي‌ و چاله‌ها و كفه‌هاي‌ كويري‌ متعددي‌ تشكيل‌ شده‌ است‌. اين‌ ناهمواري‌ ها مشتمل‌ بر تپه‌ هاي‌ پاي‌ كوهي‌، دشت‌ ها، بيابان‌ ها، نواحي‌ كويري‌ وتپه ‌هاي‌ ماسه‌ اي‌ است‌.
واژهٔ یزد در لغت به معنای مقدس و پاک بوده و وجه ‌تسمیهٔ این شهر، سرزمین مقدس و شهر خدا است. یزد پناهگاه بسیاری از دانشمندان و بزرگانی بوده که در زمان حملهٔ مغولان به ایران در سده‌های هفتم و هشتم هجری، این شهر را سکونتگاه و محل زندگی خود قرار داده بودند
مجموعه آثار باستانی پراکنده موجود در این استان نیز به سهم خود گویای این پیشینه تاریخی است. آثاری چون دست افزارهای سنگی بدست آمده از دره‌های شیر کوه، نگاره‌های روی تخت سنگ کوه ارنان، تکه سفالهای منقوش نارین قلعه میبد – متعلق به دوره ایلامی، غارهای استان و آثار معماری و شهر سازی باستانی و… نشان می‌دهد مدنیت یزد، در چهار کانون باستانی (مهریز و فهرج)، (یزد)، (رستاق و میبد) و (اردکان) متمرکز بود. پژوهشگران این منطقه را که در مسیر شاهراه‌های باستانی (ری – کرمان) و (پارس – خراسان) قرار داشت، جزء سرزمینهای دوردست مادها شمرده‌اند
زبان مردم یزد
مردم یزد به زبان فارسی رایج با گویش یزدی سخن می‌ گویند و بسیاری از واژه ‌ها و ترکیبات زیبای فارسی را در گویش خود حفظ کرده‌اند. در استان یزد برخی ویژگی‌های گویشی میان شهرستان های مختلف محسوس است. معتقدان به آیین زرتشتی در میان خود هنوز به زبان نیاکانشان سخن می ‌گویند و به ویژه مراسم مذهبی خود را با این زبان انجام می ‌دهند. گویش یزدی بخشی از فارسی دری (فارسی خالص و اولیهٔ ایرانیان) است.
دین مردم یزد
بیشتر مردم یزد مسلمان و شیعه دوازده امامی هستند. همچنین گروه بزرگی از زرتشتیان ایران در یزد ساکن هستند. اقلیت کوچکی از یهودیان نیز ساکن این شهر می‌ باشند.
جمعیت مردم یزد
بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۰ جمعیت شهرستان یزد در مجموع ۵۸۲٬۶۸۲ نفر است که این تعداد در ۱۶۸٬۵۲۸ خانوار زندگی می‌ کنند که از این جمعیت ۲۹۷٬۵۴۶ مرد و ۲۸۵٬۱۳۶ نفر زن هستند. در این شهرستان ۴۸۴٬۱۶۷ نفر جمعیت شهری و ۴۲٬۰۰۹ نفر جمعیت روستایی اعلام شده ‌است.
آب وهوا یزد :
دارای آب و هوای اقلیمی ـ گرم و خشک بیابانی است و نوسان دما در تابستان و زمستان و حتی در شب و روز بالا و متغیراست و این از ویژگی های آب و هوایی منطقه به شمار می‌ رود. حداکثر حرارت 45 درجه سانتيگراد بالای صفر و حداقل 20 درجه سانتيگراد زير صفر متغير است. ميانگين روزانه دما برای تمام سال بين 9/11 تا 7/20 درجه سانتيگراد متغير است. از این نگاه می ‌توان گفت : یزد دارای دو فصل است فصل بلند گرما (از اسفند تا مهر) و فصل کوتاه سرما ( از آبان تا اواخر بهمن)
استان‌ يزد از لحاظ‌ كنش‌هاي‌ فرهنگي‌ نيز جالب‌ توجه‌ است‌. اين‌ منطقه‌ از لحاظ‌ رفتارهاي‌ فرهنگي‌ مردم‌كانون‌ گوناگوني‌هاست‌ و در اين‌ بين‌ خصوصيات‌ فرهنگي‌ زرتشتيان‌ از پيشينه‌ تاريخي‌ درخشاني‌ برخوردار است‌.زرتشتيان‌ طبق‌ آئين‌ زرتشت‌ مراسم‌ ويژه‌اي‌ را در روزهاي‌ معيني‌ از سال‌ برگزار مي‌ كنند كه‌ از ديدگاه‌ جهانگردي ‌براي‌ افراد مسلمان‌ و پيروان‌ ساير اديان‌ جالب‌ توجه‌ و ديدني‌ است‌.

دوستان یزدی یا گردشگران همچنین می توانند در صورت علاقه از پیج فیسبوک یزد دیدن کنند

پیج فیسبوک یزدی ها

پیج فیسبوک یزدی ها

سایت گردشگری ایران (مکانبین) طی برنامه چهار مرحله ای خود استان ها را تکمیل می نماید  :
ـ مرحله نخست شامل ثبت جاذبه های تفریحی توریستی و اماکن تاریخی معروف در هر استان و شهر

ـ مرحله دوم ثبت اماکن خدماتی همچون ترمینال ها، بیمارستان ها و دانشگاه ها و اماکن فرهنگی و ورزشی همچون سینماها، فرهنگسراها، ورزشگاه ها و…

ـ مرحله سوم که مرحله پایانی است مرحله تکمیل مکان های باقیمانده که کمتر معروف هستند و تنها 5 درصد گردشگران حرفه ای از آنها دیدن می کنند یا به آنجا سفر می کنند

ـ مرجله چهارم که شامل ثبت هتل ها، رستوران ها و مکان هایی است که خواهان ثبت خود در سایت گردشگری ایران، (مکانبین) هستند که مرحله چهارم به تدریج و گاه در میان سه مرحله فوق انجام می پذیرد.

امید است با سایت گردشگری استان فارس، با اطلاعات دقیق و بدون دردسر و با آگاهی از تاریخچه و اطلاعات یک مکان به آنجا سفر کنید

شاد باشید، چون زندگی کوتاه است

تیم پرتال گردشگری مکانبین

اولین بروزرسانی 3 مرداد 1392